DONDURMA

Dondurma nedir?

Kaynaklara göre dondurma 3000 yıl önce çinde keşfedildiği yazıyor. Dondurmanın gelişiminde dağlarda bulunan kar ile meyve, bal ve şarabın karışımı ile ortaya çıktığı öne sürülüyor. Çin imparatorununda yapılan dondurmayı zevkle yemesi sonucunda popüler hale geldiği de söylenenler arasında.Bunun yanı sıra dondurma hakkına gerçek kaynaklarıda şöyle sıralayabiliriz. Yahçal adı verilen buzhanelerde yaz boyunca muhafaza edilebiliyordu. Hatta Büyük İskenderin asya seferinde dondurma tükettiği de kaynaklarda geçiyor. Bir çok kaynaklarda Roma İmparatorundan, perslere kadar  uzanan hikayesi olan dondurma günümüze ulaşmış ve sevilerek tüketilmekte.

Dondurma

Yaz ayının vazgeçilmezlerinden olan dondurma, hem lezzetli hemde serinletici özelliği ile tercih sebebi oluyor. Çocukların favorisi olan dondurma, her yere özel üretimiyle farklı farklı lezzetler ortaya çıkarıyor.

Çikolatalı Dondurma

Rengarenk çeşitlerinin yanına karar vermek oldukça zor olan dondurmanın klasiği çikolatalı dondurma, tercih edilenlerin başında yer almaktadır.

Duble Köfte Burger

İster porsiyon, ister külahta, İster soslu, ister fıstıklı siz nasıl arzu ederseniz. Dondurma bir çok farklı sunum şekliyle sizlerle buluşuyor. Külahın verdiği kıtırlık, porsiyona göre lezzet oranını artırıyor.