BAKLAVA & TULUMBA

Baklava nedir?

Eski Türkçede baklağı olarak geçen ve Türk kökenli olan baklavanın serüveni Osmanlıya dayanmaktadır. İlk kez Topkapı sarayında yapılan baklava, birçok ulus tarafından sahiplenir. Fındık Karadenizden, fıstık güney doğu Anadoludan… Türklere ait olduğunu elbet bir gün anlıyacaklar. Baklavada Türkiye’nin simgesi Gaziantep’tir. Gaziantep baklavası ustadan çırağa geçen sanat haline gelmiştir ve bundan dolayı lezzeti çok farklıdır. Karadeniz de fındıklı, ege de cevizli, doğu Anadoluda fıstıkla yapılan baklava, bayramların simgesi haline gelmiştir. Mutlu anları paylaşırken en çok tercih edilen tatlılardandır.

Fıstık Sarma

Renginden de belli olduğu gibi fıstık oranı yüksek bir tatlıdır. Yoğun fıstık aroması diğer baklavalara göre tadını bir tık ön plana çıkarmaktadır. Kullanılan fıstık Antep fıstığı olması çok önemlidir.

Tulumba

Ekonomik fiyatıyla çok tercih edilen tatlılar arasında yer almaktadır. Ramazan aynın vazgeçilmezlerinden olan tulumba, kaymakla birlikte lezzet oranını ikiye katlamaktadır. Günlük taze olarak üretilen tulumbanın serüveni Osmanlıya kadar dayanmakta.

Fıstıklı Baklava

Doğu Anadolunun vazgeçilmezlerinden olan baklava ve de özellikle fıstıklı olması en çok tercih edilen baklavalar arasında yerini almaktadır. Fıstığın verdiği yeşil renk baklavayı bir tık daha albenisini yükseltiyor.

Fıstıklı Kadayıf

Un ve suyun karıştırması sonucu elde edilen hamurun ince teller haline getirilmesi sonucu elde edilir. Tercih olarak Antep usulü yapılan kadayıf, baklavadan farklı olarak niş bir lezzete sahiptir.

Cevizli Baklava

Antep fıstıklı bakalavdan yeterince bahsettik, egenin vazgeçilmezi cevizli baklava da renginin albenisi yüksek olmasada, lezzeti sizi şaşırtacak kadar keyifli. Burma, ev baklavasıi, koza baklava, kıvrım baklava gibi bir çok çeşidine rastlayabilirsiniz.

Bülbül Yuvası(Halep Tatlısı)

Adının yuvarlak ve ortasının çukur olmasından almıştır. Farklı lezzetler arasında yerini almaktadır. Pişirilen kadayıfa, ılık şerbet dökülüp içi siirt fıstığı ile doldurulup servis edilir.