STEAK HOUSE

Steak house diğer adıylada chophouse olan et üzerine profesyönel lezzetleri ortaya çıkaran ve sizlere en güzel şekilde sunan Bursa steak house mekanlarını sizler için inceliyoruz. Steak, biftek, rosto, kaburga, dana eti üzerine profösönelleşmiş restorantlardır. Farklı sunumlar, farklı soslar üzerine yapılan et çeşitleri tercih sebebi olmasının en büyük nedenleri arasında yerini almaktadır. Türkiye’de gün geçtikçe popülerleşen Steak House her gün farklı lezzetler ile kendini geliştirmeye devam etmektedir. Sizde bu lezzetlere ortak olmak isterseniz ve aileniz lezzetli dakikalar geçirmek isterseniz Bursa’daki Steak House mekanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Dana Bonfile

Bonfile büyük baş hayvanın sırt kısmından elde edilir. Yağsız ve sinirsiz olması etin hızlı bir şekilde pişmesine neden olur. Büyükbaş hayvandan iki adet elde edildiği için fiyatı da yüksektir. Restoranlarda yüksek ateş uygulanarak pişirilen bonfile, sos ve sunum farkıyla sizlerle buluşmaktadır.

Antrikot

Büyükbaş hayvanın sırt kısmının kaburga bölümünden çıkar ve yağ dokusu olan bir ettir. Antrikotu bonfileden lezzetli yapan yağ dokusunun yüksek olmasıdır.  Bu yağ tabakası ete yumuşaklık ve lezzet katan etkendir. Antrikotun en önemli özelliği suyunu kaçırmadan pişirmektir.

Kuzu Pirzola

Kuzu pirzola kuzunun kafes bölümünden  24 adet çıkar. Kuzunun en lezzetli ve yumuşak etinden birisidir. Pişirirken üzerinde bulanan yağ tabaksı ete karışır ve etin lezzetini artırır. Marinasyon için ‘zeytinyağı, tuz, karabiber, sarımsak ve rozmarin’ kullanılır.

Hambuger

Hamburg’a ait anlamına gelen hamburger günümüzde her kitleye hitap eden lezzetiyle popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. Köfte, tavuk ve kırmızı et üzerine bir çok çeşidini bulabilirsiniz.Burger house ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bursa'da Cafe & Bistro Tatlı

Tavuk Şiş

Tavuk şiş için tavuk göğsü küp küp doğranır ve ‘tuz, karabiber, toz biber, pulbiber, sarımsak, zeytinyağı ve kekik’ ile soslanır. Şişe takılıp ızgarada pişirilir. Izgarada pişirilen tavuk şişi sizde afiyetle tüketebilirsiniz.

 

 

Şaşlık Kebabı

Kontrfile küp küp doğranır. Doğrandıktan sonra krema, karabiber, kekik, soya sosu ve zeytin yağı ile soslanır. Soslanan kontrfile şişe dizilip bir gün bekletilir. Izgarada pişirilip servis edilir. Evde ulaşamayacağınız bu lezzetleri steak house mekanlarında deneyebilirsiniz.