RESTORAN

Farklı lezzetleri, farklı tatları sizlere sunan birçok restorandan oluşan ‘RESTORAN’ bölümünde sizler için her kişiye hitap edebilecek ayrı ayrı yerleri inceleyip sizlerle buluşturuyoruz. Başlangıç, ara sıcak, ana yemek, ve tatlı ile devam eden serüveni aileniz ile özel anlarınızı paylaşabilirsiniz. Bursa’ya özgü tatlarını da birçok restoranda keşfedebilirsiniz. Sizde farklı lezzetleri keşfetmek istiyorsanız hemen buraya tıklayabilirsiniz.

Çorba

Et, tahıl, sebze ve kurutulmuş ürünler ile hazırlanan çorba öğünlerimizin vazgeçilmezlerindendir. Bir çok öğünde tüketilen ve şifa kaynağı olarak gösterilen çorbayı  restoranlarda bulabilirsiniz.

Izgara

Izgara bölümünde kuzu ürünleri, dana ürünleri, ve tavuk ürünleri bulabilirsiniz. Bunların yanında Bursa’ya özgü pideli köfte ve İnegöl köfteyi de tercih edebilirsiniz. Daha fazla et çeşidi isterseniz  Steak House menüsünden ulaşabilirsiniz.

Ana Yemek

Çorba, ara sıcak ve ordövr tabağından sonra beklenen ana yemek için birçok farklı lezzetler sizleri bekliyor. Fırın yemekleri, tava yemekleri ve tencere yemekleri sunulmaktadır tercihinize göre keyifli tatlar sizleri bekliyor.

Soğuk Başlangıç

Ana yemek öncesi, yemek hazırlanana dek geçen sürede küçük atıştırmalık olarak sunulan soğuk başlangıç tabağı olarak zeytinyağlı ürünler, yoğurtlu mezeler  veya deniz mahsullerden oluşabilir. Yer ve mekana göre değişkenlik gösterebilir.

Ara Sıcak

Soğuk başlangıç sonrası servis edilir. Ana yemek öncesi atıştırmalık olarak tüketilir. İçli köfte, mantar dolması, sigara böreği, paçanga böreği ve kroket gibi birçok lezzet ara sıcak olarak yerini almaktadır.

Salata

Ana yemeğin yanında veya ana yemek olarak ta tüketilen salata birçok çeşidiyle sizlerle buluşuyor. Beyaz ve kırmızı etten de yapılan salata çeşitlerinde kültürel salata olarak gavurdağı, çoban ve kaşık salata çok tercih edilenlerin arasında yerini almakta.