PİZZA

Pizza nedir?

İtalyan mutfağından kültürümüze geçen pizza mayalı hamur işidir. 1833 yılında Alaxsandre Dumas kitabında Napolide yaşayan halkın kış boyunca pizza ile yaşadıklarını öne sürüyor. İtalya’da günün her öğününde tüketilen pizza, günümüzde popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. Pizza isimlerini İtalya’dan almaktadır. Pizza romana, neopolitan pizza, margarita gibi İtalyan pizzaları popülerdir. İtalya dışındaki ülkelere ait pizzalar ise; New York pizza, Hawaii pizzası, Taco pizza gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Pizza yapımında özellikle mozzarella peyniri başta olmak üzere acı biber, mısır, yeşil biber, soğan, siyah zeytin, yeşil zeytin, matar,fesleğen gibi birçok ürün kullanılmakta.

Margherita Pizza

Mozzarella ve domatesin buluştuğu harika bir lezzet. İnce acılan hamuru, özel İtalyan peyniri ve çeri domates odun ateşinde harika bir lezzete dönüşüyor. Mutlaka denemelisiniz.

Pepperoni Pizza

İnce açılmış hamuru, özel sosunun üzerinde mozzarella, paprica ve diğer biber çeşitleri, özel sucuğu ile birlikte servis edilmektedir. 

Karışık Pizza

Bir yandan mantar lezzeti, bir yandan sucuk, bir yandan mısır, bir yandan mozzarella hepsi bir arada olsun diyenler için harika bir seçim. Karışık pizza tam size göre !