KEBAP & PİDE & DÜRÜM

Kebab nedir ?

Kebap doğrudan ateşte ve susuz pişirilen et anlamına gelmektedir. Adana kebabı için bazı kaynaklarda Adana’ya Arap ülkelerinden göç eden fellahlar tarafından kebabın getirildiği de söylenir. Cağ kebabı geleneksel olarak Erzurum’ da yapılmaktadır. Şanlıurfa’da acısız olarak (Urfa biberi) kullanılmadan yapılan kebap, acısız olarak adlandırıldığından dolayı Urfa kebabı denildiğinde akla acısız kebap gelmektedir. Ülkemizde özellikle doğu illerimizde et üzerine yapılan yemek seçenekleri oldukça fazladır. Etin kalbi olarak ta adlandırabileceğimiz Adana, Antep, Urfa gibi bölgelerdeki acılı yemekler tüm Türkiye’ye yayılmış ve de severek tüketilmektedir. Bizde sizler için Bursa’da kebap, dürüm, pide, lahmacun, cağ kebap yiyebileceğiniz mekanları sizler için toparladık. Sizde ailenizle keyifli dakikalar geçirmek istiyorsanız hemen buraya tıklayın.

Adana Kebap

Adana’nın incisi, Türkiye’nin vazgeçilmez lezzeti Adana Kebap. Fabrikasyon işlem görmeden her anı elde hazırlanan kebap, kömür ateşinin lezzeti ve içinde bulunan kuyruk yağının ete işlemisyle harika bir tat ortaya çıkıyor. Ailenizle birlikte güzel vakit geçirebileceğiniz Bursa’da kebap mekanlarını sizler için seçtik sizde tercih edebilir güvenle tüketebilirsiniz. Buraya tıklayınız.

Beyti Kababı

Adana kebabın etinden yapılan kebap köftesi ızgarada pişirildikten sonra  lavaşa sarılıp kesilir. Üzerine tereyağ ve yoğurt ilave edilir. Yanına ızgara biber, domates ve bulgur pilavı ilave edilerek servis edilir.

Pide

2. Beyazıt tarafından Dünyada ilk olarak ‘Kanunname-i İhtisabı ‘ tüketiciyi koruma kanunu olarak bilinen yasayı çıkardığında pidenin adı geçiyor olması, pide kökeninin osmanlıya kadar dayandığınında göstergesidir. Türkiye’nin her yerinde sevilerek tüketilen pide düğün, dernek ve cenazelerin simgesi haline gelmiştir.

Cağ Kebabı

Erzurum’da doğan cağ kebabı gün geçtikçe büyüyerek tüm ülkeye hızla yayımaktadır.Bursa’da cağ kebabın yeri büyüktür. Bursa halkı tarafında sevilerek tüketilen cağ kebabı genelde kuzu etinden ve dönere göre yan yatırılmış halde odun ateşinde pişirilir.

Lahmacun

Türk pizzası adı verilen ve mayasız hamurdan yapılan  lahmacun, kaynaklara göre kökeni beşbin yıllık olduğuda söylenmektedir. Doğu lezzetlerinden olan lahmacun ülkenin her tarafında çok tercih edilenlerin arasında yer almaktadır. Fırında odun ateşinin lezzetiyle pişen lahmacunu sevmemek mümkün değildir. 

İskender Kebap

Bursa yöresinin meşhur kebaplarından biri olan İskender kebap, 1867 yılında Kayhan çarşısında başlamıştır. Her ne kadar içinde döner olsa da, en büyük lezzet faktörü pide, yoğurt, tereyağı ve domates sosudur.