KAHVALTI

Kahvaltı nedir?

Kültürümüzün en önemli öğünlerinden biri olan kahvaltı, 19. yüzyılda “kahve-altı” adıyla kahveden önce atıştırmalık olarak yenilen günün ilk öğünü anlamına geliyordu. Kahve öncesi tüketilen bu öğün zamanla gelişerek “kahvaltı” adıyla günümüzde yerini aldı. Türk kültürünün geniş halkasıyla buluşarak zengin bir öğün haline geldi. Serpme kahvaltı, kahvaltı tabağı, sucuklu yumurta, pastırmalı yumurta, kavurmalı yumurta, menemen gibi kahvaltı sıcakları da vazgeçilmezlerimizin arasında yerini aldı.

Beyaz peynir, kaşar, siyah zeytin, yeşil zeytin, bal, pekmez, reçel, tereyağı, kaymak, salam, sosis, domates, salatalık, yeşillik gibi birçok gıdayı bir arada bulunduran kahvaltı vücudumuzun enerji deposu haline gelmiştir. Bizde sizler için Bursa’da en iyi kahvaltıya ulaşabilmeniz için elit mekanları sizler için derledik. Sizde en iyi kahvaltı mekanları görmek  için hemen buraya tıklayabilirsiniz.

Kahvaltı Tabağı

Bir kişilik için ayarlanmış kahvaltı. Mekanlara göre değişiklik gösterebilir. Domates, salatalık, yeşillik(maydanoz, roka..)haşlanmış yumurta, salam, tereyağı, bal, kaymak, reçel, pişi ve helva.

Serpme Kahvaltı

İki ve üzeri kişi sayısı için hazırlanan kahvaltı. Çeşit olarak kahvaltı tabağından fazla çeşidi sahip. Kahvaltıdaki ürünlerinde boyutları  kişi sayısına göre çoğaltılarak olarak sizlere sunulmaktadır. Serpme Kahvaltı mekanları için tıklayınız

Kahvaltı Sıcakları

Serpme kahvaltı ve kahvaltı tabağının yanında veya sadece kahvaltı sıcağı olarak sipariş verebilirsiniz. Menemen, sucuklu yumurta, mıhlama gibi bir çok sıcak mevcuttur.