FIRIN UNLU MAMÜLLERİ

Unlu mamül nedir?

Tahıla dayalı beslenme türünün yaygın olduğu kültürümüzde, kişi başına tüketilen enerjinin % 56  ekmekten karşılanıyor. On bin yıllık geçmişe sahip olan ekmek mısırlılardan Hititlilere kadar birçok medeniyet buğdaydan ekmeği üretmiştir. Bazı medeniyeler ekşi hamur kullanırken, bazı medeniyetler ekşi hamur kullanmadan üretimi yapmıştır. Osmanlı zamanında da çok değerli meslek olarak görülen fırıncılık günümüze kadar modernleşerek ulaşmış durumdadır. Karışık tahıllı ekmek, çavdar ekmeği, ekşi mayalı ekmek, tandır ekmeği, lavaş, pide gibi birçok ürünü barındıran fırınlar unlu mamüllerin üretildiği ana merkez haline gelmektedir. Bursa’daki fırın unlu mamüllerine ulaşmak için hemen buraya tıklayabilirsiniz.

Dolgulu Poğaça

Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden poğaça kahvaltı külütürnün vazgeçilmezlerinden. Kahvaltı sofralarından eksik olmayan poğaça bir çok farklı şekilde yapılmaktadır. Sade, kaşarlı, kıymalı, patatesli, zeytinli gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bursa’da size en yakın fırını seçmek için buraya tıklayın.

Simit

‘Simid-i Halka’ adıyla 1593 yılında Üsküdarda halka şeklinde ekmek olarak yapılan, asırlardır vazgeçilmeyen susamlı kebap olarak halk arasında adlandırılmaktadır. Bursa’da asırlık yöntemlerle üretilen simit yoğun olarak tüketilmekte.

Ekmek

Kahvaltıda, öğle yemeğinde ve akşam yemeğinde her öğününüzde. Türk kültüründe sofraların temel taşı olan ekmek günün her saatinde tüketilmekte. Kepekli, buğday, karışık tahıllı ekmek, yaş mayalı ekmek, çavdar ekmeği gibi bir çok çeşidini de tercih edebiliriz.