BALIK RESTORAN

Vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan balık, devamlı tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yerini almaktadır. Kırmızı etten daha fazla proteine sahip ve barındırdığı yağ diğer etlerden daha faydalı. En önemli nokta ise kırmızı etten alınan proteinin vucudumuzda hepsi kullanılmazken, balıktan alınan proteinin vucutta hepsi kullanılıyor. Haftada iki veya üç balık tüketimi alzheimer hastalığına karşı bir kalkan oluşturduğuda aşikardır. Düşük karbonhidrat ve nişasta miktarından dolayı diyet yapanların vazgeçilmezlerinin arasında yer almaktadır. Evinizde kokusundan dolayı yapamıyor olabilirsiniz. Sizde bu işi profesyonellere bırakıp, Bursa’da ki balık restoranlarını inceleyebilir, ailenizle güzel vakit geçirebileceğiniz mekanı seçebilirsiniz. Seçmek için hemen buraya tıklayın.

Balık Çorbası

Denizden gelen lezzet; balık çorbası. Omega 3 kaynağı olan balık çorbası birçok balıktan yapılabilmektedir. Kabuklu deniz canlıları da dahil olmak üzere somon, levrek ve trança balığından yapılmaktadır. Tatlı su balıklarıyla yapılsada tercih olarak deniz balığı kullanılmakta.

Meze

Balığın vazgeçilmezlerinden olan meze; balığına göre  hafifleten, balığına göre tatlandıran özellikler taşımakta. Haydari, biber borani, köpoğlu, şakşuka, atom, rus salatası ve humus gibi saymakla bitmeyen çeşitleri mevcut.

Balık Tava

Fırında ve ızgarada lezzetli olan balık tavadada bir okadar lezzetli. İster yağda barbun, ister tavada hamsi. Mısır unuyla panelen balığın dışındaki katman küçük balıkların kurumasına engel olurken , lezzetinide koruyor. Tava karides ve tava kalamarıda unutmamak lazım.

Karides

Rusların vazgeçilmezlerinden olan karides kültürümüzde hızla yayılmakta. Tereyağında, ızgarada, çorbada, haşlamada, yağda, tavada ve fırında her yerde pişmeye uygun olan karides, harika lezzetiyle sizlerle buluşuyor.

Bursa'da Cafe & Bistro Tatlı

Somon

Protein kaynağı olan somon; spor yapanların, diyet yapanların ve sağlığına önem verenlerin vazgeçilmez lezzetleri arasında yerini koruyor. Yağ oranı yüksek olan somon genellikle ızgarada tercih edilirken, salatalara da harika lezzet kattığını söyleyebiliriz.

 

 

Çupra

Halk arasında levrekten sonra en çok bilinen balıklardan birisi. Evlerde sıklıkla tavada veya fırında pişirilen çupra, restoranlarda ızgarada pişirilmektedir. Yağlı olan çupra kömür ateşinde yağı etine geçerek daha çok lezzetli hale gelmektedir.

Midye

Atıştırmalık olarak harika bir lezzet! Midye tava; İç midye soslanır, panelenir ve şişe takılıp yağda kızartılır. Midye dolması; Soğan, karabiber ve pirinç ile iç hazırlanır midyenin içine doldurulup pişirilir. Veya kremalı midye gibi birçok çeşidi olan midye balık sofralarının vazgeçilmezlerinden.

Bursa'da Cafe & Bistro Tatlı

Istakoz

Kabuklu deniz canlıları arasında en popüleri olan ıstakoz, ücreti nedeniyle tercih edilenler arasında yerini almamaktadır. Canlı olarak pişirilen ıstakoz wasabi ile tüketilmektedir. Wasabi ile tüketilmesinin sebebi de çok fazla sayıda organizma bulunduran ıstakozun mikrobunu kırmaktır.

 

 

Ahtapot

Yumuşak gövdeye, sekiz kola ve bir çok vantuza sahip olan ahtapot balık mutfağının lezzetleri arasında yerini almaktadır. Haşlanıp ızgarada pişirilirken, güveçte tereyağlı ve çorbadada tüketilmektedir. Meze olarakta tercih edilenler arasında yerini almaktadır.